Ametystowy hotel NL Architects

Holenderscy architekci z pracowni NL Architects przedstawili wizję budynku-ametystu dla ekskluzywnego hotelu, który powstanie w Chinach.

Monumentalny, 30-kondygnacyjny budynek swoją formą nawiązuje do ametystowej geody – rozciętej skały, w której wytworzył się minerał. Najbardziej przykuwającą uwagę częścią koncepcji jest struktura krystaliczna w postaci skomplikowanej, rozczłonkowanej tafli fioletowego szkła. Przeszklenie tworzy atrium, na które wychodzą wszystkie pokoje. Komunikacja odbywa się po obwodzie półkolistego rzutu obiektu.

O ile imponująco wygląda wnętrze, zarówno w naturze jak i w holenderskim projekcie, o tyle zewnętrzna skorupa jest przeciwieństwem. Toporna, szara, brutalistyczna. Trudno wyobrazić sobie w przestrzeni miejskiej, czy terenie niezabudowanym, tylną elewację jako połać betonu o wysokości ponad stu metrów. Przy obiekcie hotelowym, gdy wszystkie pokoje mają taką samą wystawę, widok dla gości będzie jednym z podstawowych czynników lokalizacji.

Pierwszy hotel powstanie na sztucznej wyspie na Morzu Południowochińskim, w pobliżu Danzhou. Projektanci liczą na powstanie całej sieci hoteli i przedstawiają różnorodne lokalizacje.