AKTUALNOŚCI

Akademia Miasta: Blokowiska

Trzecią edycję Akademii Miasta – interdyscyplinarnego kursu dla artystek, animatorów, architektów i aktywistek – poświęcamy blokowiskom oraz architekturze i sztuce w kontekście animacji kulturowej. Przez 5 weekendów grupa 25 uczestników będzie spotykać się z artystami, edukatorkami i badaczami miasta, poznawać nowe narzędzia pracy i testować je na tkance osiedla Kopernika w Poznaniu. Na kurs można zgłaszać się do 14 października poprzez wypełnienie formularza.

Akademia Miasta to projekt realizowany przez Fundację Malta w ramach programu Szkoła Widza, przy wsparciu finansowym Miasta Poznania.

O czym?

Każdy weekend Akademii pozwoli uczestnikom poznać inne zagadnienia i sprawdzić w praktyce inne narzędzia pracy, podczas międzynarodowych warsztatów oraz spotkań z lokalnymi artystami i aktywistkami. Odbędą się też performatywny spacer po osiedlu Kopernika oraz pokaz filmów i wykład o modernistycznej architekturze i życiu między blokami.

Bloki z wielkiej płyty to efekt współpracy architektów, urbanistów i socjologów, którzy od lat 30-tych projektowali nie tylko przestrzeń, ale regulowali zachowania użytkowników i tworzyli nową kulturę miejską. Jak funkcjonują dziś, tworząc przestrzeń mieszkalną dla ok. 10 mln osób? W tym roku przyjrzymy się potencjałom osiedli na Grunwaldzie, bardzo zróżnicowanym architektonicznie, powstającym od lat 60-tych aż do lat 90-tych. W ramach Akademii Miasta będziemy uczyć się jakimi metodami w tych miejscach działać, aby spotykać ze sobą mieszkańców oraz wprowadzać ludzki wymiar w te olbrzymie przestrzenie. Będziemy się przyglądać społeczności, eksplorować budynki i miejsca publiczne oraz badać jak architektura i historia wpływają na dzisiejszych lokatorów.

Tematy zjazdów:

Diagnozowanie miejsca i społeczności oraz projektowanie działań im dedykowanych Architektura i dizajn jako narzędzia animacji Sztuka społecznie zaangażowana jako narzędzie wymiany Trans-dyscyplinarność jako narzędzie współpracy

Jakimi metodami?

Efektem dwumiesięcznej, wspólnej pracy uczestników i uczestniczek będą projekty miejskich działań społeczno-artystycznych, dedykowane mieszkańcom jednego z osiedli na Grunwaldzie. Tworzeniu projektów podporządkowany będzie program warsztatowy, nastawiony przede wszystkim na zajęcia praktyczne, działania w terenie i wymianę doświadczeń między uczestnikami – to najważniejsza część kursu. Zadaniem spotkań z badaczami miast i praktykami będzie uzupełnianie wiedzy z zakresu architektury i życia społecznego na osiedlach z wielkiej płyty oraz zdobycie wskazówek, jak na nich działać.

Projektując działania, interesować nas będą przede wszystkim rozwiązania oddolne, społecznościowe, kształtujące aktywny model uczestnictwa w kulturze i życiu społecznym na poziomie małych wspólnot.

Dodatkowym elementem towarzyszącym wszystkim zjazdom będzie krótki kurs zarządzania projektem oraz wsparcie merytoryczne przy tworzeniu projektów zaliczeniowych.

Dla kogo?

Akademia Miasta jest programowana z myślą o wszystkich zainteresowanych tworzeniem i realizacją społeczno-artystycznych projektów miejskich, kierowanych do lokalnych społeczności. Zapraszamy zarówno studentów i absolwentki kierunków artystycznych i humanistycznych, jak i miejskich aktywistów, animatorki, architektów i urbanistki. Zachęcamy też do udziału mieszkańców Grunwaldu, którzy chcieliby lepiej poznać swoje otoczenie i zadziałać na rzecz swojej dzielnicy.

Terminy zjazdów

  • 20-21.10
  • 3-4.11
  • 17-18.11
  • 1-2.12
  • 15.12

Jak wziąć udział?

Do Akademii Miasta przyjmiemy max. 25 osób. Rekrutacja odbywa się na podstawie formularza zgłoszeniowego. Udział w zajęciach jest bezpłatny. W czasie warsztatów przewidziane są lunche i przerwy kawowe, za które opłata wynosi 200,00 zł łącznie (8 dni warsztatowych). Ponadto każdy może wziąć udział w spacerze, otwartym wykładzie i pokazie filmowym w ramach Akademii.

Na kurs można zgłaszać się do 14 października poprzez wypełnienie formularza i odesłanie go na [email protected]. Wyniki ogłosimy 15 października.

Wysyłając zgłoszenie, w treści e-maila prosimy zamieścić poniższą zgodę:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fundację Malta z siedzibą w Poznaniu w celu rozpatrzenia mojego wniosku rekrutacyjnego na warunkach opisanych w Regulaminie (http://malta-festival.pl/pl/legal-note)
TUTAJ PODPIS w e-mailu

Zapoznałem/zapoznałam się z Polityką Prywatności (http://malta-festival.pl/pl/privacy-policy).
TUTAJ PODPIS w e-mailu

Co po Akademii?

Wszyscy uczestnicy, którzy wspólnie z grupą przygotują prototyp miejskiego projektu oraz wezmą udział w min. 70% zajęć otrzymają certyfikat ukończenia Akademii Miasta.

Istnieje szansa, że projekty powstałe w ramach Akademii Miasta 2018 zostaną zrealizowane w 2019 roku. Projekt „Mozaika z pamięci”, napisany przez absolwentów ubiegłorocznej Akademii, przy wsparciu Fundacji Malta, zdobył pierwsze miejsce w jednym z konkursów Urzędu Miasta Poznania. W jego ramach grupa 19 animatorów dała nowe życie kilku niezwykłym miejscom na osiedlu Piastowskim. Więcej na: https: //www.facebook.com/mozaikazpamieci/.

Dlaczego Akademię Miasta organizuje Fundacja Malta?

Malta Festival Poznań od 28 lat zamienia przestrzeń publiczną w miejsce spotkań ludzi i realizacji działań artystycznych. Od sześciu lat w ramach festiwalu prowadzimy artystyczno-społeczny program Generator Malta. Zainicjowaliśmy działania w kilku ogrodach społecznościowych i zrealizowaliśmy kilkadziesiąt projektów artystycznych w przestrzeni publicznej, dedykowanych miastu i jego obywatelom. Podczas Akademii Miasta chcemy dzielić i wymieniać się doświadczeniami i wiedzą.