AKTUALNOŚCI

300 rocznica praw miejskich Nowej Częstochowy

300 lat temu położona u stóp Jasnej Góry Częstochówka otrzymała z rąk króla Polski, Augusta II Mocnego, prawa miejskie.

Po nadaniu praw miejskich przyklasztorna miejscowość uzyskała nazwę Nowa Częstochowa. Centralnym miejscem miejscowości był Rynek Wieluński.

Zabudowa przy Rynku Wieluńskim | fot. Karolina Łapeta

Prace nad połączeniem Nowej i Starej Częstochowy podjęto w 1823 roku, gdy miasto znajdowało się pod panowaniem pruskim. Opracowaniem planu zajął się Jan Bernhard, inżynier i urbanista pochodzenia polskiego. Kilka lat wcześniej wytyczył on Aleję Panny Maryi, która miała być głównym elementem planu rozbudowy i regulacji nowo powstającego miasta. Obecnie tereny Nowej Częstochowy znajdują się w dzielnicy Częstochówka-Parkitka.

Spacer architektoniczny ulicą Wieluńską
We wtorek 22.08.2017 o godzinie 17 odbędzie się spacer architektoniczny ul. Wieluńską, z okazji 300. rocznicy nadania praw miejskich Częstochówce. Prowadzącymi będą: Marcin Cieśla oraz Andrzej Przewłocki (PTTK); zbiórka róg Rynku Wieluńskiego i ul. Wieluńskiej.

Ulica Wieluńska to najważniejsza ulica w dawnej Częstochówce. Prowadzi z terenów klasztoru Jasnogórskiego na Rynek Wieluński – dawne centrum miasteczka, miejsce handlu i spotkań. Jest to jedyna w Częstochowie ulica, której kamienice nie posiadają bram wjazdowych. Witryny w parterach miały przyciągać podróżnych i pielgrzymów. Do dzisiaj jest to ulica pełna restauracji i knajpek. Zamiast bram w elewacjach frontowych, istnieją dwie tylne ulice obsługujące kamienice. W trakcie spaceru oglądać będzie można zarówno kamienice od strony ulicy Wieluńskiej jak i tylnych uliczek. Zatrzymamy się też na Rynku Wieluńskim. Spacer będzie przypomnieniem o historii ulicy oraz o jej wyjątkowej architekturze. Forma, funkcja, detal, zabytki i ich historia