300 rocznica praw miejskich Nowej Częstochowy
300 lat temu położona u stóp Jasnej Góry Częstochówka otrzymała z rąk króla Polski, Augusta II Mocnego, prawa miejskie.
Po nadaniu praw miejskich przyklasztorna miejscowość uzyskała nazwę Nowa Częstochowa. Centralnym miejscem miejscowości był Rynek Wieluński.
Prace nad połączeniem Nowej i Starej Częstochowy podjęto w 1823 roku, gdy miasto znajdowało się pod panowaniem pruskim. Opracowaniem planu zajął się Jan Bernhard, inżynier i urbanista pochodzenia polskiego. Kilka lat wcześniej wytyczył on Aleję Panny Maryi, która miała być głównym elementem planu rozbudowy i regulacji nowo powstającego miasta. Obecnie tereny Nowej Częstochowy znajdują się w dzielnicy Częstochówka-Parkitka.
Ulica Wieluńska to najważniejsza ulica w dawnej Częstochówce. Prowadzi z terenów klasztoru Jasnogórskiego na Rynek Wieluński – dawne centrum miasteczka, miejsce handlu i spotkań. Jest to jedyna w Częstochowie ulica, której kamienice nie posiadają bram wjazdowych. Witryny w parterach miały przyciągać podróżnych i pielgrzymów. Do dzisiaj jest to ulica pełna restauracji i knajpek. Zamiast bram w elewacjach frontowych, istnieją dwie tylne ulice obsługujące kamienice. W trakcie spaceru oglądać będzie można zarówno kamienice od strony ulicy Wieluńskiej jak i tylnych uliczek. Zatrzymamy się też na Rynku Wieluńskim. Spacer będzie przypomnieniem o historii ulicy oraz o jej wyjątkowej architekturze. Forma, funkcja, detal, zabytki i ich historia