12 polskich projektów w europejskim konkursie Urban Public Space 2016

european public space

W tegorocznej edycji o zwycięstwo biorą udział realizacje z lat 2014 i 2015. Wśród prawie 300 projektów z 35 krajów znalazło się dwanaście projektów z Polski z Katowic, Olsztyna, Góry Puławskiej, Rumi, Sopotu, Siechnic, Szczecina (dwie), Torunia, Tych, Warszawy i Wrocławia. Najwięcej projektów w konkursie pochodzi z Hiszpanii, Włoch oraz Bułgarii. Wszystkie przestrzenie rywalizujące o zwycięstwo przedstawione zostały na stronie organizatora. Wyniki konkursu European Prize for Urban Public Space 2016 poznamy w lipcu podczas uroczystej gali w siedzibie Centre de Cultura Contemporània de Barcelona (CCCB).

Europejska Nagroda dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej przyznawana jest przez Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB) przy współpracy siedmiu instytucji: muzeów architektury we Frankfurcie, Helsinkach, Lublanie, Wiedniu, londyńskiej The Architecture Foundation oraz La Cité de l’Architecture et du Patrimoine z Paryża. Nagroda Public Space Prize przyznawana jest od co dwa lata od 2000 roku. Konkurs ma na celu promocję najlepszych realizacji, które przyczyniają się do tworzenia i ochrony przestrzeni publicznej w miastach. Wyróżnianie i promowane są za publiczny charakter przestrzeni miejskiej i wspieranie spójności społecznej.

W 2014 w konkursie finalistą została rekonstrukcja prawego brzegu Wisły w Warszawie. W zeszłorocznej edycji zwyciężyły ex aequo realizacje z Elche i Marsylii. Obie opisaliśmy na naszej stronie.